07.10.2009;

Antoine de Saint-Exupéry – Vječni letač

Antoine de Saint-Exupéry, besmrtni autor Malog princa, jednog od najomiljenijih romana generacija rođen je u Lyonu lipnja 1900. godine. Iako je upisao arhitekturu, u 21. godini života zanteresirao ga je poziv vojnog pilota pa je odustao od studija. Nakon dobivanja letačke dozvole ipak je odlučio – pritisnut zahtjevima obitelji njegove zaručnice – zaposliti se u uredu u Parizu. Nakon neuspješne ljubavi par se razišao, a Saint-Exupéry vratio se 1926. letenju postavši jedan od pionira zračne pošte na sjeveru Afrike, tada koloniziranom od Francuske. Godine 1929. preselio se u Argentinu gdje je neko vrijeme bio direktor The Aeroposta Argentina Company, da bi se potom vratio na sjever Afrike gdje je letio na liniji Casablanca-Dakar. Prvu je priču naslovljenu Avijatičar objavio 1926, a tri godine kasnije izišao mu je prvi roman Južna pošta. Noćni let, njegova sljedeća knjiga objavljena 1931, priskrbila mu je nagradu Prix Femina i skrenula pažnju na novog i zanimljivog mladog pisca.

Potkraj 1935, pokušavajući oboriti rekord u brzini leta do Saigona, srušio se zajedno s kopilotom u libijskoj Sahari. Četvrtog dana, već potpuno dehidrirane i na samrti, sasvim slučajno pronašao ih je beduin koji ih je spasio. Ovo iskustvo Saint-Exupéry iskoristio je u svom Malom princu, koji počinje pričom pilota izgubljenog u pustinji.

Početkom Drugog svjetskog rata letio je u francuskim izviđačkim jedinicama da bi se 1940. na dvije godine preselio u Ameriku. Ponovno se vratio u Francusku nastavivši letjeti za savezničke snage u izviđačkim akcijama. 31. srpnja 1944. poletio je s Korzike u misiju izviđanja i – nestao.

Oko njegove smrti ispletene su mnoge legende, a zrakoplov u kojem je te noći poletio pronađen je 2000. godine, da bi tri godine kasnije bio izvađen s morskog dna i izložen u Zrakoplovnom muzeju u La Bourgetu. Godine 2008. pojavili su se memoari pilota njemačkog zrakoplovstva Horsta Ripperta koji je tvrdio da je baš on oborio zrakoplov u kojem je letio Antoine de Saint-Exupéry. Nije znao tko je bio u letjelici, ali je Saint-Exupéryjeve knjige čitao u mladosti i volio ga kao pisca. Priča nekadašnjeg njemačkog pilota mnogima nije zvučala uvjerljivo pa će tajnom zauvijek ostati iz kojih se razloga srušio zrakoplov autora Malog princa. Kao što se nikad neće saznati je li tijelo pronađeno nekoliko dana nakon nesreće nekih 80 kilometara od mjesta pada i pokopano u Carqueiranneu pod imenom Antoine de Saint-Exupéry, zaista pripadalo autoru jedne od najljepših knjiga ikad napisanih.

Jasen Boko